Şereflikoçhisar Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama 2024

Ankara Şereflikoçhisar Belediyesi rayiç değer sorgulama, rayiç bedel hesaplama ve arsa metrekare birim değeri tespit işlemleri e-belediye veya e-devlet sistemi üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Şereflikoçhisar Belediyesi sınırları içerisindeki arazi, arsa, tarla, mesken vb. taşınmazların güncel rayiç değerini sorgulama ve tespit etmenin birden fazla yolu bulunmaktadır.

Şereflikoçhisar Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama

Ankara Şereflikoçhisar Belediyesi yetki alanındaki gayrimenkullerin mahalle, sokak bilgileri seçilerek güncel rayiç değeri Şereflikoçhisar E-belediye Sistemi üzerinden görüntülenebilir.

Şereflikoçhisar Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama
  • Şereflikoçhisar Belediyesi E-Belediye Hizmetleri sayfasında 2024 yılı için Şereflikoçhisar Belediyesi tarafından belirlenen güncel rayiç değerleri sorgulamak için Tıklayın.
  • Şereflikoçhisar Belediyesi E-Devlet Platformu üzerinden Şereflikoçhisar Arsa metrekare birim değeri / rayiç bedel belgesi işlemleri için Tıklayın.
  • E-Devlet veya E-Belediye hizmeti çalışmıyor veya bulunmuyorsa Şereflikoçhisar Belediyesine şahsen giderek veya telefon ederek de rayiç bedeli öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlem için tapu sahibi adı, soyadı, ada no ve parsel numarası bilinmesi gerekir.

2024 yılı için resmi rayiç bedel ve bina maliyet oranları Şereflikoçhisar Belediyesi tarafından belirli aralıklarla güncellenmektedir. Öğrenmek istenilen yıl seçimi yapılarak geçmiş yıllardaki rayiç değer değişimleri de sorgulanabilmektedir.

Ankara ili sınırlarındaki farklı sorgulama içerikleri için Ankara Emlak İşlemleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Şereflikoçhisar Belediyesi Rayiç Değeri Nasıl Hesaplanır?

Şereflikoçhisar sınırlarındaki taşınmazın güncel piyasa değeri onun rayiç bedelidir. Alım, satım ve devir işlemlerinde rayiç değer altında işlem yapılamaz. Şereflikoçhisar belediyesi rayiç değerleri sigorta ücretinden tapu harcı hesaplamalarına kadar pek çok alanda baz alınarak kullanılmaktadır.

Rayiç bedel hesaplama robotu ile veya kalem kağıt hesabı ile Şereflikoçhisar Belediyesine bağlı taşınmazın rayiç bedeli hesaplanabilir. Hesaplarken emlağın bulunduğu yer, bina yaşı, ulaşım imkânları ve merkeziyeti gibi pek çok durum rayiç değer hesabına dahil edilir. Gayrimenkulün bulunduğu çevredeki üç adet taşınmazın metrekareleri ve fiyatları toplanır. Toplanan üç adet taşınmazın fiyatını toplam metrekareye bölerek taşınmazın olduğu bölgedeki metrekare başına (birim metrekare değeri) rayiç değeri hesaplanmış olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Diyarbakır Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama 2024

Şereflikoçhisar Ev, İşyeri Kiraları Rayici

Güncel kira bedeli hesaplanırken çevredeki benzer gayrimenkuller baz alınarak rayiç hesaplamasına göre kira bedeli belirlenmektedir. Şereflikoçhisar sınırlarında kira uzlaşmaları için bilirkişi tarafından rayiç belirlemesi yapılır.

Rate this post

Yorum yapın