Trabzon Dernekpazarı Belediyesi rayiç değer sorgulama, rayiç bedel hesaplama ve arsa metrekare birim değeri tespit işlemleri e-belediye veya e-devlet sistemi üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Dernekpazarı Belediyesi sınırları içerisindeki arazi, arsa, tarla, mesken vb. taşınmazların güncel rayiç değerini sorgulama ve tespit etmenin birden fazla yolu bulunmaktadır.

  Dernekpazarı Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama

  Trabzon Dernekpazarı Belediyesi yetki alanındaki gayrimenkullerin mahalle, sokak bilgileri seçilerek güncel rayiç değeri Dernekpazarı E-belediye Sistemi üzerinden görüntülenebilir.

  Dernekpazarı Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama
  • Dernekpazarı Belediyesi E-Belediye Hizmetleri sayfasında 2024 yılı için Dernekpazarı Belediyesi tarafından belirlenen güncel rayiç değerleri sorgulamak için Tıklayın.
  • Dernekpazarı Belediyesi E-Devlet Platformu üzerinden Dernekpazarı Arsa metrekare birim değeri / rayiç bedel belgesi işlemleri için Tıklayın.
  • E-Devlet veya E-Belediye hizmeti çalışmıyor veya bulunmuyorsa Dernekpazarı Belediyesine şahsen giderek veya telefon ederek de rayiç bedeli öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlem için tapu sahibi adı, soyadı, ada no ve parsel numarası bilinmesi gerekir.

  2024 yılı için resmi rayiç bedel ve bina maliyet oranları Dernekpazarı Belediyesi tarafından belirli aralıklarla güncellenmektedir. Öğrenmek istenilen yıl seçimi yapılarak geçmiş yıllardaki rayiç değer değişimleri de sorgulanabilmektedir.

  Trabzon ili sınırlarındaki farklı sorgulama içerikleri için Trabzon Emlak İşlemleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  Dernekpazarı Belediyesi Rayiç Değeri Nasıl Hesaplanır?

  Dernekpazarı sınırlarındaki taşınmazın güncel piyasa değeri onun rayiç bedelidir. Alım, satım ve devir işlemlerinde rayiç değer altında işlem yapılamaz. Dernekpazarı belediyesi rayiç değerleri sigorta ücretinden tapu harcı hesaplamalarına kadar pek çok alanda baz alınarak kullanılmaktadır.

  Rayiç bedel hesaplama robotu ile veya kalem kağıt hesabı ile Dernekpazarı Belediyesine bağlı taşınmazın rayiç bedeli hesaplanabilir. Hesaplarken emlağın bulunduğu yer, bina yaşı, ulaşım imkânları ve merkeziyeti gibi pek çok durum rayiç değer hesabına dahil edilir. Gayrimenkulün bulunduğu çevredeki üç adet taşınmazın metrekareleri ve fiyatları toplanır. Toplanan üç adet taşınmazın fiyatını toplam metrekareye bölerek taşınmazın olduğu bölgedeki metrekare başına (birim metrekare değeri) rayiç değeri hesaplanmış olur.

  Dernekpazarı Ev, İşyeri Kiraları Rayici

  Güncel kira bedeli hesaplanırken çevredeki benzer gayrimenkuller baz alınarak rayiç hesaplamasına göre kira bedeli belirlenmektedir. Dernekpazarı sınırlarında kira uzlaşmaları için bilirkişi tarafından rayiç belirlemesi yapılır.

  Konutun 240 aylık kira getirisi (ortalama 200 ay) rayiç bedele karşılık gelmelidir. Anlaşmazlık durumunda kesin hükmü ancak kira tespit davası yoluyla hakim verilebilir. Kira tespit davasında bilirkişi güncel rayiç bedel ve ekonomik koşulları göz önüne alır ve hem ev sahibinin hem de kiracının menfaatini göz önünde bulundurur.

  Paylaş.