Muş Bulanık Belediyesi rayiç değer sorgulama, rayiç bedel hesaplama ve arsa metrekare birim değeri tespit işlemleri e-belediye veya e-devlet sistemi üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Bulanık Belediyesi sınırları içerisindeki arazi, arsa, tarla, mesken vb. taşınmazların güncel rayiç değerini sorgulama ve tespit etmenin birden fazla yolu bulunmaktadır.

  Bulanık Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama

  Muş Bulanık Belediyesi yetki alanındaki gayrimenkullerin mahalle, sokak bilgileri seçilerek güncel rayiç değeri Bulanık E-belediye Sistemi üzerinden görüntülenebilir.

  Bulanık Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama
  • Bulanık Belediyesi E-Belediye Hizmetleri sayfasında 2024 yılı için Bulanık Belediyesi tarafından belirlenen güncel rayiç değerleri sorgulamak için Tıklayın.
  • Bulanık Belediyesi E-Devlet Platformu üzerinden Bulanık Arsa metrekare birim değeri / rayiç bedel belgesi işlemleri için Tıklayın.
  • E-Devlet veya E-Belediye hizmeti çalışmıyor veya bulunmuyorsa Bulanık Belediyesine şahsen giderek veya telefon ederek de rayiç bedeli öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlem için tapu sahibi adı, soyadı, ada no ve parsel numarası bilinmesi gerekir.

  2024 yılı için resmi rayiç bedel ve bina maliyet oranları Bulanık Belediyesi tarafından belirli aralıklarla güncellenmektedir. Öğrenmek istenilen yıl seçimi yapılarak geçmiş yıllardaki rayiç değer değişimleri de sorgulanabilmektedir.

  Muş ili sınırlarındaki farklı sorgulama içerikleri için Muş Emlak İşlemleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  Bulanık Belediyesi Rayiç Değeri Nasıl Hesaplanır?

  Bulanık sınırlarındaki taşınmazın güncel piyasa değeri onun rayiç bedelidir. Alım, satım ve devir işlemlerinde rayiç değer altında işlem yapılamaz. Bulanık belediyesi rayiç değerleri sigorta ücretinden tapu harcı hesaplamalarına kadar pek çok alanda baz alınarak kullanılmaktadır.

  Rayiç bedel hesaplama robotu ile veya kalem kağıt hesabı ile Bulanık Belediyesine bağlı taşınmazın rayiç bedeli hesaplanabilir. Hesaplarken emlağın bulunduğu yer, bina yaşı, ulaşım imkânları ve merkeziyeti gibi pek çok durum rayiç değer hesabına dahil edilir. Gayrimenkulün bulunduğu çevredeki üç adet taşınmazın metrekareleri ve fiyatları toplanır. Toplanan üç adet taşınmazın fiyatını toplam metrekareye bölerek taşınmazın olduğu bölgedeki metrekare başına (birim metrekare değeri) rayiç değeri hesaplanmış olur.

  Bulanık Ev, İşyeri Kiraları Rayici

  Güncel kira bedeli hesaplanırken çevredeki benzer gayrimenkuller baz alınarak rayiç hesaplamasına göre kira bedeli belirlenmektedir. Bulanık sınırlarında kira uzlaşmaları için bilirkişi tarafından rayiç belirlemesi yapılır.

  Paylaş.