Samsun Tekkeköy Belediyesi rayiç değer sorgulama, rayiç bedel hesaplama ve arsa metrekare birim değeri tespit işlemleri e-belediye veya e-devlet sistemi üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Tekkeköy Belediyesi sınırları içerisindeki arazi, arsa, tarla, mesken vb. taşınmazların güncel rayiç değerini sorgulama ve tespit etmenin birden fazla yolu bulunmaktadır.

  Tekkeköy Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama

  Samsun Tekkeköy Belediyesi yetki alanındaki gayrimenkullerin mahalle, sokak bilgileri seçilerek güncel rayiç değeri Tekkeköy E-belediye Sistemi üzerinden görüntülenebilir.

  Tekkeköy Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama
  • Tekkeköy Belediyesi E-Belediye Hizmetleri sayfasında 2024 yılı için Tekkeköy Belediyesi tarafından belirlenen güncel rayiç değerleri sorgulamak için Tıklayın.
  • Tekkeköy Belediyesi E-Devlet Platformu üzerinden Tekkeköy Arsa metrekare birim değeri / rayiç bedel belgesi işlemleri için Tıklayın.
  • E-Devlet veya E-Belediye hizmeti çalışmıyor veya bulunmuyorsa Tekkeköy Belediyesine şahsen giderek veya telefon ederek de rayiç bedeli öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlem için tapu sahibi adı, soyadı, ada no ve parsel numarası bilinmesi gerekir.

  2024 yılı için resmi rayiç bedel ve bina maliyet oranları Tekkeköy Belediyesi tarafından belirli aralıklarla güncellenmektedir. Öğrenmek istenilen yıl seçimi yapılarak geçmiş yıllardaki rayiç değer değişimleri de sorgulanabilmektedir.

  Samsun ili sınırlarındaki farklı sorgulama içerikleri için Samsun Emlak İşlemleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  Tekkeköy Belediyesi Rayiç Değeri Nasıl Hesaplanır?

  Tekkeköy sınırlarındaki taşınmazın güncel piyasa değeri onun rayiç bedelidir. Alım, satım ve devir işlemlerinde rayiç değer altında işlem yapılamaz. Tekkeköy belediyesi rayiç değerleri sigorta ücretinden tapu harcı hesaplamalarına kadar pek çok alanda baz alınarak kullanılmaktadır.

  Rayiç bedel hesaplama robotu ile veya kalem kağıt hesabı ile Tekkeköy Belediyesine bağlı taşınmazın rayiç bedeli hesaplanabilir. Hesaplarken emlağın bulunduğu yer, bina yaşı, ulaşım imkânları ve merkeziyeti gibi pek çok durum rayiç değer hesabına dahil edilir. Gayrimenkulün bulunduğu çevredeki üç adet taşınmazın metrekareleri ve fiyatları toplanır. Toplanan üç adet taşınmazın fiyatını toplam metrekareye bölerek taşınmazın olduğu bölgedeki metrekare başına (birim metrekare değeri) rayiç değeri hesaplanmış olur.

  Tekkeköy Ev, İşyeri Kiraları Rayici

  Güncel kira bedeli hesaplanırken çevredeki benzer gayrimenkuller baz alınarak rayiç hesaplamasına göre kira bedeli belirlenmektedir. Tekkeköy sınırlarında kira uzlaşmaları için bilirkişi tarafından rayiç belirlemesi yapılır.

  Paylaş.