Sarıçam Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama 2024

Adana Sarıçam Belediyesi rayiç değer sorgulama, rayiç bedel hesaplama ve arsa metrekare birim değeri tespit işlemleri e-belediye veya e-devlet sistemi üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Sarıçam Belediyesi sınırları içerisindeki arazi, arsa, tarla, mesken vb. taşınmazların güncel rayiç değerini sorgulama ve tespit etmenin birden fazla yolu bulunmaktadır.

Sarıçam Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama

Adana Sarıçam Belediyesi yetki alanındaki gayrimenkullerin mahalle, sokak bilgileri seçilerek güncel rayiç değeri Sarıçam E-belediye Sistemi üzerinden görüntülenebilir.

Sarıçam Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama
  • Sarıçam Belediyesi E-Belediye Hizmetleri sayfasında 2024 yılı için Sarıçam Belediyesi tarafından belirlenen güncel rayiç değerleri sorgulamak için Tıklayın.
  • Sarıçam Belediyesi E-Devlet Platformu üzerinden Sarıçam Arsa metrekare birim değeri / rayiç bedel belgesi işlemleri için Tıklayın.
  • E-Devlet veya E-Belediye hizmeti çalışmıyor veya bulunmuyorsa Sarıçam Belediyesine şahsen giderek veya telefon ederek de rayiç bedeli öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlem için tapu sahibi adı, soyadı, ada no ve parsel numarası bilinmesi gerekir.

2024 yılı için resmi rayiç bedel ve bina maliyet oranları Sarıçam Belediyesi tarafından belirli aralıklarla güncellenmektedir. Öğrenmek istenilen yıl seçimi yapılarak geçmiş yıllardaki rayiç değer değişimleri de sorgulanabilmektedir.

Adana ili sınırlarındaki farklı sorgulama içerikleri için Adana Emlak İşlemleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sarıçam Belediyesi Rayiç Değeri Nasıl Hesaplanır?

Sarıçam sınırlarındaki taşınmazın güncel piyasa değeri onun rayiç bedelidir. Alım, satım ve devir işlemlerinde rayiç değer altında işlem yapılamaz. Sarıçam belediyesi rayiç değerleri sigorta ücretinden tapu harcı hesaplamalarına kadar pek çok alanda baz alınarak kullanılmaktadır.

Rayiç bedel hesaplama robotu ile veya kalem kağıt hesabı ile Sarıçam Belediyesine bağlı taşınmazın rayiç bedeli hesaplanabilir. Hesaplarken emlağın bulunduğu yer, bina yaşı, ulaşım imkânları ve merkeziyeti gibi pek çok durum rayiç değer hesabına dahil edilir. Gayrimenkulün bulunduğu çevredeki üç adet taşınmazın metrekareleri ve fiyatları toplanır. Toplanan üç adet taşınmazın fiyatını toplam metrekareye bölerek taşınmazın olduğu bölgedeki metrekare başına (birim metrekare değeri) rayiç değeri hesaplanmış olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yalova Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama 2024

Sarıçam Ev, İşyeri Kiraları Rayici

Güncel kira bedeli hesaplanırken çevredeki benzer gayrimenkuller baz alınarak rayiç hesaplamasına göre kira bedeli belirlenmektedir. Sarıçam sınırlarında kira uzlaşmaları için bilirkişi tarafından rayiç belirlemesi yapılır.

Rate this post

Yorum yapın