İznik Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama 2024

Bursa İznik Belediyesi rayiç değer sorgulama, rayiç bedel hesaplama ve arsa metrekare birim değeri tespit işlemleri e-belediye veya e-devlet sistemi üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. İznik Belediyesi sınırları içerisindeki arazi, arsa, tarla, mesken vb. taşınmazların güncel rayiç değerini sorgulama ve tespit etmenin birden fazla yolu bulunmaktadır.

İznik Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama

Bursa İznik Belediyesi yetki alanındaki gayrimenkullerin mahalle, sokak bilgileri seçilerek güncel rayiç değeri İznik E-belediye Sistemi üzerinden görüntülenebilir.

İznik Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama
  • İznik Belediyesi E-Belediye Hizmetleri sayfasında 2024 yılı için İznik Belediyesi tarafından belirlenen güncel rayiç değerleri sorgulamak için Tıklayın.
  • İznik Belediyesi E-Devlet Platformu üzerinden İznik Arsa metrekare birim değeri / rayiç bedel belgesi işlemleri için Tıklayın.
  • E-Devlet veya E-Belediye hizmeti çalışmıyor veya bulunmuyorsa İznik Belediyesine şahsen giderek veya telefon ederek de rayiç bedeli öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlem için tapu sahibi adı, soyadı, ada no ve parsel numarası bilinmesi gerekir.

2024 yılı için resmi rayiç bedel ve bina maliyet oranları İznik Belediyesi tarafından belirli aralıklarla güncellenmektedir. Öğrenmek istenilen yıl seçimi yapılarak geçmiş yıllardaki rayiç değer değişimleri de sorgulanabilmektedir.

Bursa ili sınırlarındaki farklı sorgulama içerikleri için Bursa Emlak İşlemleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İznik Belediyesi Rayiç Değeri Nasıl Hesaplanır?

İznik sınırlarındaki taşınmazın güncel piyasa değeri onun rayiç bedelidir. Alım, satım ve devir işlemlerinde rayiç değer altında işlem yapılamaz. İznik belediyesi rayiç değerleri sigorta ücretinden tapu harcı hesaplamalarına kadar pek çok alanda baz alınarak kullanılmaktadır.

Rayiç bedel hesaplama robotu ile veya kalem kağıt hesabı ile İznik Belediyesine bağlı taşınmazın rayiç bedeli hesaplanabilir. Hesaplarken emlağın bulunduğu yer, bina yaşı, ulaşım imkânları ve merkeziyeti gibi pek çok durum rayiç değer hesabına dahil edilir. Gayrimenkulün bulunduğu çevredeki üç adet taşınmazın metrekareleri ve fiyatları toplanır. Toplanan üç adet taşınmazın fiyatını toplam metrekareye bölerek taşınmazın olduğu bölgedeki metrekare başına (birim metrekare değeri) rayiç değeri hesaplanmış olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gölmarmara Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama 2024

İznik Ev, İşyeri Kiraları Rayici

Güncel kira bedeli hesaplanırken çevredeki benzer gayrimenkuller baz alınarak rayiç hesaplamasına göre kira bedeli belirlenmektedir. İznik sınırlarında kira uzlaşmaları için bilirkişi tarafından rayiç belirlemesi yapılır.

5/5 - (2 votes)

Yorum yapın