Kayseri Hacılar Belediyesi rayiç değer sorgulama, rayiç bedel hesaplama ve arsa metrekare birim değeri tespit işlemleri e-belediye veya e-devlet sistemi üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Hacılar Belediyesi sınırları içerisindeki arazi, arsa, tarla, mesken vb. taşınmazların güncel rayiç değerini sorgulama ve tespit etmenin birden fazla yolu bulunmaktadır.

  Hacılar Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama

  Kayseri Hacılar Belediyesi yetki alanındaki gayrimenkullerin mahalle, sokak bilgileri seçilerek güncel rayiç değeri Hacılar E-belediye Sistemi üzerinden görüntülenebilir.

  Hacılar Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama
  • Hacılar Belediyesi E-Belediye Hizmetleri sayfasında 2024 yılı için Hacılar Belediyesi tarafından belirlenen güncel rayiç değerleri sorgulamak için Tıklayın.
  • Hacılar Belediyesi E-Devlet Platformu üzerinden Hacılar Arsa metrekare birim değeri / rayiç bedel belgesi işlemleri için Tıklayın.
  • E-Devlet veya E-Belediye hizmeti çalışmıyor veya bulunmuyorsa Hacılar Belediyesine şahsen giderek veya telefon ederek de rayiç bedeli öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlem için tapu sahibi adı, soyadı, ada no ve parsel numarası bilinmesi gerekir.

  2024 yılı için resmi rayiç bedel ve bina maliyet oranları Hacılar Belediyesi tarafından belirli aralıklarla güncellenmektedir. Öğrenmek istenilen yıl seçimi yapılarak geçmiş yıllardaki rayiç değer değişimleri de sorgulanabilmektedir.

  Kayseri ili sınırlarındaki farklı sorgulama içerikleri için Kayseri Emlak İşlemleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  Hacılar Belediyesi Rayiç Değeri Nasıl Hesaplanır?

  Hacılar sınırlarındaki taşınmazın güncel piyasa değeri onun rayiç bedelidir. Alım, satım ve devir işlemlerinde rayiç değer altında işlem yapılamaz. Hacılar belediyesi rayiç değerleri sigorta ücretinden tapu harcı hesaplamalarına kadar pek çok alanda baz alınarak kullanılmaktadır.

  Rayiç bedel hesaplama robotu ile veya kalem kağıt hesabı ile Hacılar Belediyesine bağlı taşınmazın rayiç bedeli hesaplanabilir. Hesaplarken emlağın bulunduğu yer, bina yaşı, ulaşım imkânları ve merkeziyeti gibi pek çok durum rayiç değer hesabına dahil edilir. Gayrimenkulün bulunduğu çevredeki üç adet taşınmazın metrekareleri ve fiyatları toplanır. Toplanan üç adet taşınmazın fiyatını toplam metrekareye bölerek taşınmazın olduğu bölgedeki metrekare başına (birim metrekare değeri) rayiç değeri hesaplanmış olur.

  Hacılar Ev, İşyeri Kiraları Rayici

  Güncel kira bedeli hesaplanırken çevredeki benzer gayrimenkuller baz alınarak rayiç hesaplamasına göre kira bedeli belirlenmektedir. Hacılar sınırlarında kira uzlaşmaları için bilirkişi tarafından rayiç belirlemesi yapılır.

  Paylaş.