Adana Pozantı Belediyesi rayiç değer sorgulama, rayiç bedel hesaplama ve arsa metrekare birim değeri tespit işlemleri e-belediye veya e-devlet sistemi üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Pozantı Belediyesi sınırları içerisindeki arazi, arsa, tarla, mesken vb. taşınmazların güncel rayiç değerini sorgulama ve tespit etmenin birden fazla yolu bulunmaktadır.

  Pozantı Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama

  Adana Pozantı Belediyesi yetki alanındaki gayrimenkullerin mahalle, sokak bilgileri seçilerek güncel rayiç değeri Pozantı E-belediye Sistemi üzerinden görüntülenebilir.

  Pozantı Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama
  • Pozantı Belediyesi E-Belediye Hizmetleri sayfasında 2024 yılı için Pozantı Belediyesi tarafından belirlenen güncel rayiç değerleri sorgulamak için Tıklayın.
  • Pozantı Belediyesi E-Devlet Platformu üzerinden Pozantı Arsa metrekare birim değeri / rayiç bedel belgesi işlemleri için Tıklayın.
  • E-Devlet veya E-Belediye hizmeti çalışmıyor veya bulunmuyorsa Pozantı Belediyesine şahsen giderek veya telefon ederek de rayiç bedeli öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlem için tapu sahibi adı, soyadı, ada no ve parsel numarası bilinmesi gerekir.

  2024 yılı için resmi rayiç bedel ve bina maliyet oranları Pozantı Belediyesi tarafından belirli aralıklarla güncellenmektedir. Öğrenmek istenilen yıl seçimi yapılarak geçmiş yıllardaki rayiç değer değişimleri de sorgulanabilmektedir.

  Adana ili sınırlarındaki farklı sorgulama içerikleri için Adana Emlak İşlemleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  Pozantı Belediyesi Rayiç Değeri Nasıl Hesaplanır?

  Pozantı sınırlarındaki taşınmazın güncel piyasa değeri onun rayiç bedelidir. Alım, satım ve devir işlemlerinde rayiç değer altında işlem yapılamaz. Pozantı belediyesi rayiç değerleri sigorta ücretinden tapu harcı hesaplamalarına kadar pek çok alanda baz alınarak kullanılmaktadır.

  Rayiç bedel hesaplama robotu ile veya kalem kağıt hesabı ile Pozantı Belediyesine bağlı taşınmazın rayiç bedeli hesaplanabilir. Hesaplarken emlağın bulunduğu yer, bina yaşı, ulaşım imkânları ve merkeziyeti gibi pek çok durum rayiç değer hesabına dahil edilir. Gayrimenkulün bulunduğu çevredeki üç adet taşınmazın metrekareleri ve fiyatları toplanır. Toplanan üç adet taşınmazın fiyatını toplam metrekareye bölerek taşınmazın olduğu bölgedeki metrekare başına (birim metrekare değeri) rayiç değeri hesaplanmış olur.

  Pozantı Ev, İşyeri Kiraları Rayici

  Güncel kira bedeli hesaplanırken çevredeki benzer gayrimenkuller baz alınarak rayiç hesaplamasına göre kira bedeli belirlenmektedir. Pozantı sınırlarında kira uzlaşmaları için bilirkişi tarafından rayiç belirlemesi yapılır.

  Paylaş.