Kahta Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama 2024

Adıyaman Kahta Belediyesi rayiç değer sorgulama, rayiç bedel hesaplama ve arsa metrekare birim değeri tespit işlemleri e-belediye veya e-devlet sistemi üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Kahta Belediyesi sınırları içerisindeki arazi, arsa, tarla, mesken vb. taşınmazların güncel rayiç değerini sorgulama ve tespit etmenin birden fazla yolu bulunmaktadır.

Kahta Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama

Adıyaman Kahta Belediyesi yetki alanındaki gayrimenkullerin mahalle, sokak bilgileri seçilerek güncel rayiç değeri Kahta E-belediye Sistemi üzerinden görüntülenebilir.

Kahta Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama
  • Kahta Belediyesi E-Belediye Hizmetleri sayfasında 2024 yılı için Kahta Belediyesi tarafından belirlenen güncel rayiç değerleri sorgulamak için Tıklayın.
  • Kahta Belediyesi E-Devlet Platformu üzerinden Kahta Arsa metrekare birim değeri / rayiç bedel belgesi işlemleri için Tıklayın.
  • E-Devlet veya E-Belediye hizmeti çalışmıyor veya bulunmuyorsa Kahta Belediyesine şahsen giderek veya telefon ederek de rayiç bedeli öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlem için tapu sahibi adı, soyadı, ada no ve parsel numarası bilinmesi gerekir.

2024 yılı için resmi rayiç bedel ve bina maliyet oranları Kahta Belediyesi tarafından belirli aralıklarla güncellenmektedir. Öğrenmek istenilen yıl seçimi yapılarak geçmiş yıllardaki rayiç değer değişimleri de sorgulanabilmektedir.

Adıyaman ili sınırlarındaki farklı sorgulama içerikleri için Adıyaman Emlak İşlemleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kahta Belediyesi Rayiç Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kahta sınırlarındaki taşınmazın güncel piyasa değeri onun rayiç bedelidir. Alım, satım ve devir işlemlerinde rayiç değer altında işlem yapılamaz. Kahta belediyesi rayiç değerleri sigorta ücretinden tapu harcı hesaplamalarına kadar pek çok alanda baz alınarak kullanılmaktadır.

Rayiç bedel hesaplama robotu ile veya kalem kağıt hesabı ile Kahta Belediyesine bağlı taşınmazın rayiç bedeli hesaplanabilir. Hesaplarken emlağın bulunduğu yer, bina yaşı, ulaşım imkânları ve merkeziyeti gibi pek çok durum rayiç değer hesabına dahil edilir. Gayrimenkulün bulunduğu çevredeki üç adet taşınmazın metrekareleri ve fiyatları toplanır. Toplanan üç adet taşınmazın fiyatını toplam metrekareye bölerek taşınmazın olduğu bölgedeki metrekare başına (birim metrekare değeri) rayiç değeri hesaplanmış olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Derbent Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama 2024

Kahta Ev, İşyeri Kiraları Rayici

Güncel kira bedeli hesaplanırken çevredeki benzer gayrimenkuller baz alınarak rayiç hesaplamasına göre kira bedeli belirlenmektedir. Kahta sınırlarında kira uzlaşmaları için bilirkişi tarafından rayiç belirlemesi yapılır.

5/5 - (6 votes)

Yorum yapın