İzmir Belediyeleri Emlak Vergisi Ödeme 2024

İzmir Belediyeleri Emlak Vergisi borcu sorgulama ve online ödeme işlemleri belediyeye gitmeye gerek kalmadan uzaktan kolaylıkla yapılabilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı Urla Belediyeleri Emlak vergisi her yıl 2 eşit taksitte ödenir. İzmir geneli Emlak vergisi ödeme tablosu aşağıdaki gibidir:

İzmir Emlak Vergisi DönemiSon Ödeme Tarihi
1.Taksit Ödeme Günü Başlangıcı 1 Mart 202431 Mart 2024
2.Taksit Ödeme Günü Başlangıcı 1 Kasım 202430 Kasım 2024

İzmir Belediyeleri Emlak Vergisi Borç Sorgulama ve Ödeme

İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları ( Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı Urla) içerisindeki ödeme noktaları veya İzmir Belediyeleri hizmet binasında bulunan vezneden ödeme yapmaya ek olarak İzmir Belediyeleri E-Belediye hizmetleri aracılığıyla da gerçekleştirilebilir.

İzmir Belediyeleri Emlak Vergisi Ödeme
  • İzmir Belediyeleri E-Belediye Menüsü: T.C Kimlik Numarası doğrulama işlemi ardından tüm emlak vergisi borçları görüntülenebilir ve kredi kartı yada banka kartı ile online ödeme yapılabilir. İlgili sayfada İzmir Belediyeleri Online İşlemler sayfasına gitmek için tıklayın.
  • E-Devlet Üzerinden İzmir Emlak Vergisi İşlemleri:İzmir Belediyeleri Emlak Vergisi işlemleri için E-Devlet entegrasyonu ile Beyan Bilgileri Sorgulama, Sicil Bilgileri Sorgulama, Tahakkuk İşlemleri ve Tahsilat Bilgileri Sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/izmir-belediyeleri linkine tıklayarak istediğiniz İzmir Belediyesini seçtikten sonra işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İzmir Emlak Vergisi Muafiyeti

İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki konut brüt 200 metrekareyi geçmiyorsa ve sadece bir adet konuta sahip olunduğu durumlarda emlak vergisinden muaf olunmaktadır. Emekli, dul, yetim, ölüm ya da maluliyet aylığı alanlar ve işsizlik nedeniyle herhangi bir gelire sahip olmayanlar da gelir durumunu gösterir belge ile emlak vergisinden muaf olabilirler.

İlgili İzmir Belediyelerine başvuru yapılarak “vergi muafiyet formu” doldurulması ile birlikte muafiyet başvuru yapılabilir ve geçmişte ödenen emlak vergileri için iade talebi oluşturulabilmektedir.

5/5 - (2 votes)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Taraklı Belediyesi Emlak Vergisi Ödeme 2024

Yorum yapın