Ağaçören Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama 2024

Aksaray Ağaçören Belediyesi rayiç değer sorgulama, rayiç bedel hesaplama ve arsa metrekare birim değeri tespit işlemleri e-belediye veya e-devlet sistemi üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Ağaçören Belediyesi sınırları içerisindeki arazi, arsa, tarla, mesken vb. taşınmazların güncel rayiç değerini sorgulama ve tespit etmenin birden fazla yolu bulunmaktadır.

Ağaçören Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama

Aksaray Ağaçören Belediyesi yetki alanındaki gayrimenkullerin mahalle, sokak bilgileri seçilerek güncel rayiç değeri Ağaçören E-belediye Sistemi üzerinden görüntülenebilir.

Ağaçören Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama
  • Ağaçören Belediyesi E-Belediye Hizmetleri sayfasında 2024 yılı için Ağaçören Belediyesi tarafından belirlenen güncel rayiç değerleri sorgulamak için Tıklayın.
  • Ağaçören Belediyesi E-Devlet Platformu üzerinden Ağaçören Arsa metrekare birim değeri / rayiç bedel belgesi işlemleri için Tıklayın.
  • E-Devlet veya E-Belediye hizmeti çalışmıyor veya bulunmuyorsa Ağaçören Belediyesine şahsen giderek veya telefon ederek de rayiç bedeli öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlem için tapu sahibi adı, soyadı, ada no ve parsel numarası bilinmesi gerekir.

2024 yılı için resmi rayiç bedel ve bina maliyet oranları Ağaçören Belediyesi tarafından belirli aralıklarla güncellenmektedir. Öğrenmek istenilen yıl seçimi yapılarak geçmiş yıllardaki rayiç değer değişimleri de sorgulanabilmektedir.

Aksaray ili sınırlarındaki farklı sorgulama içerikleri için Aksaray Emlak İşlemleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ağaçören Belediyesi Rayiç Değeri Nasıl Hesaplanır?

Ağaçören sınırlarındaki taşınmazın güncel piyasa değeri onun rayiç bedelidir. Alım, satım ve devir işlemlerinde rayiç değer altında işlem yapılamaz. Ağaçören belediyesi rayiç değerleri sigorta ücretinden tapu harcı hesaplamalarına kadar pek çok alanda baz alınarak kullanılmaktadır.

Rayiç bedel hesaplama robotu ile veya kalem kağıt hesabı ile Ağaçören Belediyesine bağlı taşınmazın rayiç bedeli hesaplanabilir. Hesaplarken emlağın bulunduğu yer, bina yaşı, ulaşım imkânları ve merkeziyeti gibi pek çok durum rayiç değer hesabına dahil edilir. Gayrimenkulün bulunduğu çevredeki üç adet taşınmazın metrekareleri ve fiyatları toplanır. Toplanan üç adet taşınmazın fiyatını toplam metrekareye bölerek taşınmazın olduğu bölgedeki metrekare başına (birim metrekare değeri) rayiç değeri hesaplanmış olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Alaplı Belediyesi Rayiç Değer Sorgulama 2024

Ağaçören Ev, İşyeri Kiraları Rayici

Güncel kira bedeli hesaplanırken çevredeki benzer gayrimenkuller baz alınarak rayiç hesaplamasına göre kira bedeli belirlenmektedir. Ağaçören sınırlarında kira uzlaşmaları için bilirkişi tarafından rayiç belirlemesi yapılır.

Rate this post

Yorum yapın