Çaycuma Belediyesi Rayiç Bedel Sorgulama 2023

Zonguldak Çaycuma Belediyesi Rayiç bedel sorgulama, rayiç değer hesaplama, emsal artış belirleme, arsa metrekare birim değeri sorgulama hizmetleri e-belediye sistemi üzerinden veya www.turkiye.gov.tr E-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla öğrenilebilmektedir.

Çaycuma İlçesinde Rayiç Bedel Nedir? Ne İşe Yarar?

Çaycuma ilçesinde bulunan arsa, tarla, bina, konut, daire gibi bütün gayrimenkullerinizin mahalle, sokak bilgilerini girerek rayiç değerlerini görüntüleyebilirsiniz.

Rayiç bedel, Zonguldak Çaycuma ilçesindeki arsanın, tarlanın veya konutun güncel alt piyasa değerini ifade eder. Çaycuma Belediyesi tarafından belirlenir ve güncel piyasa şartlarına göre değeri aylık veya yıllık olarak güncellenmektedir. Alım-Satım işlemlerinde rayiç değer üstünde işlem yapılabilirken rayiç bedel altında alım-satım işlemi yapılamaz. Çaycuma ilçesindeki konutun güncel sigorta değeri, emlak vergisi, en düşük tapu harcı ve masrafları, kira ücreti belirleme de rayiç bedel üzerinden hesaplanır.

Çaycuma Rayiç Bedel Nasıl Hesaplanır?

Rayiç bedel hesaplama robotuna gerek kalmadan Çaycuma ilçesinde bulunan bir arsanın ya da evin rayiç değerini hesaplarken bulunduğu çevredeki 3 adet arsa veya konutun metrekareleri ve fiyatları toplanır. Topladığınız 3 konut fiyatını toplam metrekareye bölerek gayrimenkulünüzün olduğu bölgedeki 1 metrekareye düşen (metrekare değeri) rayiç değeri hesaplamış olursunuz. Sonrasında kendi evinizin veya arsanızın metrekaresi ile çarparak güncel rayiç değerini hesaplamış olursunuz.

DİKKAT! Hesapladığınız rayiç bedel ile Çaycuma Belediyesinin gösterdiği rayiç değer aynı olmayabilir. Çünkü konutun veya arsanın konumu, arz-talep dengesi, bina yaşı, semti, mahallesi, ulaşım olanakları, merkezi durumu, yaşam alanları (alışveriş merkezleri, spor tesisleri ve hastane, okul) gibi pek çok etken hesaba dahil edilir.

Zonguldak Çaycuma Belediyesi Rayiç Bedel Sorgulama

Çaycuma ilçesinde bulunan arsa, konut ve iş yeri için Çaycuma Belediyesi Rayiç Bedel sorgulaması 2 şekilde yapılabilmektedir. İster E-Devlet Rayiç Bedel sistemi üzerinden isterseniz Zonguldak Çaycuma Belediyesinin online işlemler menüsü ile rayiç değer bilgilerine ulaşabilirsiniz.

1- Çaycuma Belediyesi E-Belediye Hizmetleri Ekranı

Resmi rayiç bedel ve emlak vergisi, bina maliyet oranları Çaycuma Belediyesi tarafından güncel olarak belirlenir. Çaycuma Belediyesinin Online İşlemler sayfasından konut, arsa, iş yeri gibi mülklerinizin hem rayiç değer görüntüleme hem de emlak vergisi beyanname işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Çaycuma Belediyesi Rayiç bedel sorgulaması yapmak için tıklayın.

2- E-Devlet (www.turkiye.gov.tr) Çaycuma Belediyesi Hizmetleri Ekranı

Çaycuma Belediyesinin E-Devlet entegrasyonu ile www.turkiye.gov.tr üzerinden şifre gerekmeden Çaycuma Arsa Metrekare Birim Değeri Sorgulama işlemini ya da Çaycuma Emlak Vergisi Bildirim Sureti / Çaycuma Belediyesi Rayiç Bedel Sorgulama ( T.C. No ve Şifre ile giriş gerekir) işlemlerini online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Samsat Belediyesi Rayiç Bedel Sorgulama 2023
https://www.turkiye.gov.tr/caycuma-belediyesi linkine tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz.

Çaycuma Belediyesi Rayiç Bedel Sorgulama

E-devlet üzerinden Çaycuma Belediyesi seçimi yaptıktan sonra konutunuzun yıllara göre rayiç bedelinin değişimini ve güncel rayiç değerini görüntüleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken mahalle, cadde, sokak ve öğrenmek istediğin rayiç bedelin yılını seçmek.

Çaycuma Belediyesinden aldığınız güncel rayiç bilgisi, rayiç bedel belgesi anlamına gelmektedir. E-Devlet üzerinden barkotlu belge oluşturabilirsiniz. Emlak Beyan Değerini Gösterir Belge Çaycuma Belediyesinden veya varsa internet üzerinden E-Devlet sistemi ile alınır.  

NOT : Çaycuma Belediyesinin E-Devlet veya E-Belediye hizmeti çalışmıyor veya bulunmuyorsa Çaycuma Belediyesine şahsen giderek veya telefon ederek de rayiç bedeli öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlem için tapu sahibi adı, soyadı, ada no ve parsel numarasını bilmeniz gerekir.

Rayiç Bedel Ve Konut Kirası Hesaplama

Kiraların normal şartlarda kira sözleşmesinde bulunduğu üzere ÜFE değerlerine uygun şekilde artış göstermesi gerekiyor. Sözleşmenizde 5 yıl dolmadan ÜFE değerinin üzerinde bir artış söz konusu olduğunda ise konu kira tespit davasına konu edilebilir. Ayrıca ev sahipleri 5 yıllık süre sonunda kira bedelini rayiç değer oranında arttırmak için kira tespit davası açabilir.

Çaycuma Kira Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Rayiç bedelle kira hesaplama işlemi şu şekilde yapılır : Bir evin, dairenin kirası belirlenirken o evin maksimum 20 yıllık (240 ay) kira toplamı güncel rayiç bedele karşılık gelmesi gerektiği belirtilse de bu süre 17 yıl gibi de hesaplanabilmektedir. Anlaşmazlık durumunda kesin hükmü ancak kira tespit davası yoluyla hakim tarafından verilebilir. Kira tespit davasında bilirkişinin güncel rayiç bedel ve ekonomik koşullar göz önüne alınarak sonuçlanır. Hem ev sahibinin hem de kiracının menfaati göz önünde bulundurulur.

Zonguldak Çaycuma Rayiç Değerleri

Çaycuma Belediyesi Rayiç Bedel güncel sorgulama ve öğrenme işlemlerini yukarıdaki şekilde sorgulayabilir aklınıza takılan veya anlaşılmayan konularda mutlaka bir emlak uzmanına danışmanız gerekir. Emlak ekspertiz hizmetleri ile Çaycuma Belediyesi Rayiç Bedel belirleme, evin veya arsanın gerçek, güncel değerini belirleme konuşlarında destek alabilirsiniz.

Zonguldak iline ait başka bir ilçenin emlak rayiç bedelini, imar durumunu veya emlak vergisini sorgulamak isterseniz Zonguldak Online İşlemler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (2 votes)

Yorum yapın