TOKİ İlk Evim Projesi E-Devlet Başvuru Resimli Anlatım.

2022 Toki İlk Evim Projesi için internetten başvuru dönemi başladı. 250 Bin sosyal konut projesine online olarak başvuru yapabilirsiniz. 250 Bin sosyal konut projesine Halk Bankası, Ziraat Bankası şubelerinden veya internet üzerinden www.turkiye.gov.tr adresinden online başvuru yapılabiliyor. Toki ilk evim projesi başvuruları 14 Eylül 2022 tarihinde başlayıp 28 Ekim 2022 tarihinde son bulacaktır.

DİKKAT! Başvuru esnasında konut tipi seçimi yapılmayacak. 2+1 veya 3+1 ayrımı olmaksızın başvuru yapılacak ve sonuçlar kura çekimi ile belirlenecek. Kura sonucunda hak kazanırsanız Toki evlerine 240 ay vade ve %10 Peşinat ödemesi ile sahip olabileceksiniz.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Toki İlk Evim Projesine başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

  • T.C. vatandaşı olması,
  • Proje il sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il nüfusuna kayıtlı olması,
  • Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dâhilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri kategorisi hariç).
  • Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 16.000 TL (İstanbul İli için 18.000 TL) olması gerekmektedir. (Başvuru sahibinin ve eşinin, başvuru tarihi itibariyle gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri kategorisi hariç)
  • Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi ve eşi adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir, birden fazla başvuru yapılması durumunda başvurular geçersiz sayılacaktır.
  • Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.
  • Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.
  • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri Kategorisine; TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden “HAK SAHİPLİĞİ” onaylananlar başvuru yapabilecektir. Sözleşme aşamasında konut başvurusu yapılan İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya başvuru yapılan İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belge istenecektir.

NOT : Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri başvuruları sadece Banka Şubelerinden alınacaktır.

TOKİ E-Devlet Üzerinden Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Toki ilk Evim Projesi

TOKİ İlk Evim Projesine bankaya gitmeden www.turkiye.gov.tr üzerinden online başvuru yapabilirsiniz. TOKİ E-Devlet başvurusu nasıl yapılır? resimli olarak adım adım anlatıyoruz.

1- www.turkiye.gov.tr Toki Adresine Giriş

Toki ilk Evim Projesi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan Konut İşyeri Başvuru hizmetine erişmek için T.C. Kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

2- Bilgilendirme Metni Onayı

Toki ilk Evim Projesi

 Başvuru bilgilendirme formunu dikkatli bir şekilde okuyunuz! Daha sonra başvuru işlemine devam etmek için sayfanın altındaki “Devam Et” düğmesine tıklayınız

3-Başvuru Görüntüleme ve Yeni Başvuru

Toki ilk Evim Projesi

Bu sayfada daha önceki TOKİ başvurularınızı görüntüleyebilir 2022 Toki İlk Evim projesine başvuru yapabilirsiniz. Sağ üst kısımdaki Yeni Başvuru butonuna tıklayın.

4-Başvuracağınız Proje Seçimi

Toki ilk Evim Projesi

Bu aşamada hangi il ve ilçeye bağlı TOKİ ilk evim sosyal konut projesini seçmeniz gerekiyor. Bütün il ve ilçelerdeki Toki projeleri, kontenjan ve yapılacak konut sayılarını görebilirsiniz. Proje il sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olma veya Proje il nüfusuna kayıtlı olma şartı gerekiyor. Seçiminizi yapmak için sağ kısımdaki “Seç” butonuna tıklayın.

5-Seçtiğiniz Proje Detayları

Toki ilk Evim Projesi

Bu ekranda seçtiğiniz Şehir ve ilçedeki TOKİ Projesinin detayları karşınıza çıkacak. Sağ kısımda bulunan “Seç” butonuna tıklayarak işleme devam edebilirsiniz.

6-Başvuru Koşulları ve Taahütname Onayı

Toki ilk Evim Projesi

Karşınıza çıkan Taahütnameyi dikkatlice okuyup, başvurunuzun doğru olduğundan, gerekli koşulları sağladığınızdan emin olmalısınız. “Yukarıdaki bilgilendirmeyi okudum. Beyanıma aykırı bir durum olması halinde başvurumun geçersiz olacağını kabul ediyorum.” kutucuğunu işaretleyerek “Devam Et” butonuna tıklayın.

7-Bilgilerinizi Görüntüleme ve Kategori Seçimi

Toki ilk Evim Projesi

Kişisel bilgilerinizin doğruluğunu kontrol edip hata varsa düzeltmeleri yaptıktan sonra En az %40 Engelli, Emekli, Yaşı 18-30 arasında olan Genç, Diğer kategori seçeneklerinden birini seçiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra “Devam Et” butonuna tıklayın.

8-Başvuru Kontrol ve Onay

Toki ilk Evim Projesi

Bu aşamada başvurunuzun detaylarını özet olarak göreceksiniz. Hata olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer hiç bir hata yoksa en alt kısımda bulunan “Yukarıdaki beyanlarımın doğruluğunu ve getireceği sorumluluğun tamamen bende olduğunu kabul ediyorum.” kutucuğunu işaretleyerek “Başvur” butonuna tıklayarak TOKİ İlk Evim Projesine başvurunuzu tamamlamış olacaksınız.

Başvurudan Sonra Yapılması Gerekenler

E-Devlet Toki Başvuru Ücreti Nasıl Ödenecek

E-devlet üzerinden yapılan Toki İlk evim başvurularında işlemin tamamlanması için başvuru bedelini ödemeniz gerekecektir. Bunun için Halk Bankası veya Ziraat Bankası tarafından adınıza açılacak ve SMS ile size bildirilecek olan hesaba 500 TL yatırmanız gerekecektir. Lütfen başvuru bedelini yatırırken hesabı kontrol ediniz ve başvuru bedelinin adınıza açılmış doğru hesaba yatırıldığından emin olunuz. Söz konusu hesabınızda başvuruyu takip eden ilk iş günü mesai saati sonuna kadar yeterli miktarda bakiye bulundurmaz iseniz başvurunuz geçersiz olacaktır.  Aksi halde mevcut başvuru iptal edilecektir.

E-Devlet üzerinden Engelli ve Emekli kategorisinden başvuranlar için, sözleşme aşamasında engelli veya emekli olduklarına dair belge istenecektir.

Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdarenin tespit edeceği ve ilan edeceği tarihlerde Bankada (Sözleşme imzalanacak Şubeler ilan edilecektir.) Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama işlemlerini gerçekleştireceklerdir.

TOKİ İlk Evim Sözleşme imzalama aşamasında;
• Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan Projenin bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge,
• Hane halkı gelirinin en fazla net 16.000 TL (İstanbul için 18.000 TL) olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri (Başvuru tarihi itibariyle),
• Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi
• Emekli Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren “Belgeyi” Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır.

TOKİ İlk Evim Projesi Kura Tarihleri ve Sonuçları

Başvuruların tamamlanması ardından hak sahibi belirleme kurası çekilecektir. Kura çekilişi, kura yeri ve saati www.toki.gov.tr adresinden duyurulacaktır. TOKİ Konutlarının,  adet, brüt m²,  net m² ve fiyat bilgileri projenin ihalesi yapıldıktan sonra kesinlik kazanacaktır.

5/5 - (3 votes)

Sende Yorum Bırak

Yorum Yapmak İçin Tıkla