Samsun Merkez Arsa/Konut Güncel Rayiç Bedel Metrekare Değeri Sorgulama

Samsun Merkez Güncel Mettrekare/Rayiç Değeri E-Belediye Sorgulama ve Öğrenme işlemleri. Merkez E-Belediye işlemleri kapsamında Merkez bağlı mahalle, semt ve köylere göre güncel arsa rayiç bedeli sorgulanabilir ve arsanızın veya konutunuzun bulunduğu mahallede gayrimenkulünüzün gerçek (rayiç bedeli) değerini E-Devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Emlak vergisi de Belediye tarafından, emlak bedel tespiti raporu doğrultusunda hesaplanan (güncel piyasa şartlarına göre) rayiç bedel üzerinden hesaplanır. Ayrıca Tapu Dairesinde Tapu bedeli ve masrafları da yine konutun veya arazinin değeri rayiç bedelden düşük olmamak kaydı ile düzenlenir. Gayrimenkul emlak rayiç bedelinden yüksek fiyata satılabilirken düşük bir fiyata satılamaz. Satıldığı tespit edildiği takdirde mülk sahibi Maliye tarafından belirlenen cezaya maruz kalır

Rayiç Bedel Nasıl Hesaplanır? Rayiç bedel, emlak ve gayrimenkul alanında bir konutun, bir arazinin arz/talep dengesi doğrultusunda ortaya çıkan güncel piyasa (gerçek) değeri demektir. Rayiç bedel hesaplanırken; Konutun veya Arsanın bulunduğu Samsun Merkez sınırları içerisindeki konumu Semt, Mahalle, Sokak, Köy ve buraların ulaşım, merkezi durumu, yaşam alanları (alışveriş merkezleri, spor tesisleri ve hastane, okul)gibi pek çok etken hesaba dahil edilir

Arsa veya konut rayiç bedeli hesaplayabilmek için o bölgede bulunan 3 adet arsanın veya evin metrekareleri toplanır ve bu 3 arsa veya evin toplam güncel fiyatına bölünerek o arsa veya konutun metrekare başına rayiç bedeli hesaplanır.

Samsun Merkez Online Hizmetler aracılığıyla güncel rayiç bedel, metrekare değerini sorgulamak istediğiniz Arsa/Arazi/Konut Güncel Rayiç bedeli Mahalle, Cadde, Sokak bilgilerine göre sorgulama ve öğrenmek için Tıklayın.

Merkez E-Belediye Sistemi üzerinden belediyeye ve ilçe sınırlarına ait Rayiç Bedel/Metrekare Değeri dışında pek çok işlemi sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz.

Sende Yorum Bırak

Yorum Yapmak İçin Tıkla