Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır? Avantajları ve Masraf

Konut Kredisi yapılandırma nedir? Nasıl Yapılır? Avantajları ve maliyeti nedir? Konut kredisi ile ev satın alanlar zaman zaman düşen konut kredisi faiz oranları ile birlikte konut kredilerinde yapılandırmaya giderek daha düşük faizli veya daha az taksitli ödeme imkanlarına sahip olabiliyorlar.

Konut Kredisi Yapılandırma ne demek? eğer konut kredisini kullandığınız zaman dilimindeki faiz oranı ileriki zamanlarda düşerse siz de kredinizin güncel faiz oranlarına göre yeniden yapılandırılmasını isteyebilirsiniz. Örneğin 0,99 faizle çekilmiş bir konut kredisini, kredi oranları 0,80 e düştüğünde fırsata çevirebilirsiniz.

10 yıllık (120 Ay) vadeli bir konut kredisi kullandığınızda mutlaka taksit süresi boyunca güncel konut kredisi faiz oranlarını da takip etmeniz size avantaj sağlayacaktır.

Ancak konut kredisi yapılandırma konusunda da bazı püf noktalar bulunmaktadır. Bütün parametreleri iyi analiz ederek sonucunda kazançlı çıkacağınız bir yapılandırma sürecine girmelisiniz.

Konut kredisi yapılandırma sadece krediyi çektiğiniz bankada mı yapılabilir? Hayır istediğiniz herhangi bir banka ile anlaşarak kredinizi o bankada yapılandırabilirsiniz. Bu işlem diğer kredi borcunuzun ödenip yeniden kredi çekilmesi gibidir.

Kâr, Zarar durumu nasıl belli olur? Toplam ödeyeceğiniz tutarın, mevcut ödeme tutarından farkını görerek kâr edip etmediğinizi anlayabilirsiniz.  Toplam borcunuzu aşağı düşürebilir veya daha düşük taksitlerle vadenizi uzatabilirsiniz.

Yeniden yapılandırma işlemi masraflı mıdır? Evet. Size krediyi kullandıracak olan bankanın belirli masraf ve komisyon giderleri tahsil etmesi beklenir. Bu yüzden yapılandırmadan edeceğiniz kâr bu masraflardan çok daha yüksek olmalıdır.

Sende Yorum Bırak

Yorum Yapmak İçin Tıkla