Konut Kredisi, İpotek İşlemleri, Tapu İşlemleri Hakkında bilmeniz gerekenler

Konut alımı, bir konutu almaya karar verme aşamasından tapudaki son imzayı atana kadar oldukça karmaşık, stresli işlemlerdir. Zor kısmı konutu almaya karar verdiğinizi varsayalım.

İlk olarak bankaların konut kredisi faiz oranlarını araştırmanız, bankalardan teklifler almanız gerekiyor. Size en uygun konut kredisini seçtiğiniz andan itibaren o bankaya konut kredisi başvurusunda bulunuyorsunuz.

Konut kredisi başvurunuzda; maaş bordronuz, satın almak istediğiniz konutun tapu fotokopisi vb. istenen ekstra evraklar gereklidir.  Başvurudan sonra o konuta kredi verilebilmesi için banka satın alacağınız konuta ekspertiz talep etmektedir ve genellikle ekspertiz ücretini sizden peşinen tahsil etmektedirler.

Ekspertiz satın alacağınız konuta gider incelemelerde bulunur, çevreyi inceler ve Ortalama 2 iş gününde evinizin değerini belirten raporu bankaya gönderir.

Banka, ekspertiz değerine istinaden kredinizin kesin onayını çıkartır ve kesin onay çıktığında size dönüş yapar.

Kesin onay sonrasında alıcı, satıcı ve banka adına görevli avukat ile randevulaşarak tapu dairesinde işlemler başlatılır. Avukat orada ipoteği koydurmak için görevlidir.

Tapu dairesine gerekli belgeler ile birlikte başvurunuzu yaparsınız. Tapu işlemlerinde gerekli belgelerin ne olduğunu gerekli belgeler konumuzda bulabilirsiniz.

Sonrasında ise imzalar atılarak tapu işlemi tamamlanır.

Rate this post

Sende Yorum Bırak

Yorum Yapmak İçin Tıkla