Kocaeli Merkez Emlak Vergisi Borcu Sorgulama ve Kredi Kartı ile Ödeme

Kocaeli Merkez emlak vergisi borçlarınızı, Çevre Temizlik Vergisi (ÇTV) Borçlarınızı internet üzerinden Öğrenme/Sorgulama ve Kredi Kartınızla veya Bankamatik Kartınızla Ödeyebilirsiniz. Merkez sınırları içinde olan emlak ve gayrimenkulleriniz için vermiş olduğunuz emlak beyannamesi sonucunda Emlak vergisi bilgilerinizi, ödemeniz gereken yıllık emlak vergisi borçlarınızı Merkez interaktif işlemler sayesinde zaman kaybetmeden taksitli veya peşin ödeme imkanı sunmaktadır.

Emlak Vergisi Nedir? Kimler Emlak Vergisi Öder? 1319 sayılı Emlak Vergi Kanununda yazan emlak vergisi; arazi, arsa ve binalar (arsa,arazi,bina ve işyeri ) için ödenmesi gereken bir vergidir ve bu taşınmaz olarak belirtilen bu malların emlak vergileri vergi mükellefleri tarafından ödenmelidir.

Emlak Vergisi Ne zaman ödenir? Emlak Vergisi sizden Kocaeli Merkez tarafından 2 taksitte tahsil edilmektedir. Bunların; 1. Taksit ödemesinin başlangıç tarihi 1 Marttır. 1. Taksit son ödeme tarihi ise 31 Mayıs’tır. Emlak Vergisi 2. Taksit ödemesinin başlangıç tarihi 1 Kasım’tır. 2. Taksit son ödeme tarihi ise 1 Aralık günü son bulmaktadır.

Emlak Vergisi Kimler Ödemez? Emlak vergisinden kimler muaf Olur? Vergi muafiyeti ilgili olarak 2006 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararı söyle: “Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlere, emeklilere, gazilere, şehitlerin dul ve yetimlerine ait brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskenin bina vergisi oranının 2007 ve müteakip yıllar için sıfıra indirilmesine ilişkin ekli Karar’ın yürürlüğe konulması; Maliye Bakanlığı’nın 14/12/2006 tarihli ve 098539 sayılı yazısı üzerine, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun 8 inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 20/12/2006 tarihinde kararlaştırılmıştır.”

Kocaeli Merkez emlak vergisi borç sorgulama ve ödeme işlemlerini ister üyelik oluşturarak, isterseniz de üyeliksiz ve  şifresiz olarak  T.C kimlik numaranız ile yapmak için Tıklayın.

Merkez online işlemler (e-belediye) sayfasına giriş yaparak üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonra oluşturmuş olduğunuz üyelik ile sisteme giriş yaparak emlak vergisi menüsüne girerek daire, işyeri, arsa gibi emlak ve gayrimenkullerinizin vergi borcu ödeme işlemini kredi kartınızla gerçekleştirebilirsiniz. Eğer üye olmak istemiyorsanız T.C Kimlik numarası ile emlak vergisi ödeme işlemini de rahatlıkla yapabilirsiniz

Sende Yorum Bırak

Yorum Yapmak İçin Tıkla