Gayrimenkul Sertifikası Ne Kadar Kazandırır? Güvenli Bir Yatırım mı?

Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Sertifika alarak borsaya mı giriliyor? Borsa Haram mıdır? Değil midir? Gayrimenkul sertifikasına güvenilir mi? Zarar mı edilir? Kâr mı? Sertifikayı istediğim zaman satabilir miyim?

Yukarıdaki sorular uzayıp gidiyor. Öncelikle borsa konusuna uzak biriyseniz bazı temelleri size açıklamaya çalışacağım.

İlk konu Gayrimenkul sertifikası ile kazanç yani borsanın haram olup olmadığı konusu. Bu konuda tabi ki Diyanet İşleri Başkanlığına başvurmanız gerekecektir.

Ancak Gayrimenkulde Sertifika konusunda işin özeti şudur:

1 – Müteahhit var, elinde güzel bir arsa var ve güzel de bir proje tasarlamış ancak bu projeyi hayata geçirmek için bütçeye sahip değil.

2- Vatandaş var, bir miktar birikimi var, ev almak istiyor ancak elindeki birikim yeni bir ev almasına yeterli değil. Parasını da değerlendirmek istiyor ama değerlendirme yöntemleri konusunda kararsız. Altın, döviz, borsa inip çıkıyor haliyle bir değerlendirme girişimi de sonuçsuz kalıyor.

İşte bu 2 maddeyi birleştirdiğimizde Gayrimenkul sertifikası yani hisseli bir proje ortaya çıkıyor. Gayrimenkul sertifikanız SPK onaylı borsa İstanbul’da şeffaf bir şekilde işlem görecek ve projeye ise TOKİ öncülük ediyor.

Borsanın temel mantığı da budur. Firmanıza sermaye sağlamak için firmanızın belli bir miktar payını halka arz edersiniz ve firmanızda gelecek gören vatandaşlar firmanıza sermaye yatırımı yaparlar.

Örneğin Gayrimenkul Sertifikasında yapılacak olan konut projesi eşit hisselere bölünmüş durumda.  Park Mavera 3 Projesi (Borsadaki adı : PMVR3 )  Park Mavera 3, toplam 723 daire ve 31 adet cadde mağazasından oluşan karma bir proje.

Toplam Pay : 3.370.410

1 Pay değeri : 42,50 TL

Daha basit rakamlarla size örneklemeye çalışalım. Mahallenizde bir konut yapılıyor ve müteahhit geldi size dedi ki gel topraktan gir projeye bittiğinde paranı ikiye katlarsın.  Sizde elinizdeki 100 bin lira ile katıldınız. İnşaat bitip satışa girdiğinizde sizin 100 bin liranız muhtemelen 150-160 bin lere kadar değerlenmiş olacaktır. Topraktan bir projeye girmenin avantajlarını tabi ki biliyorsunuz.

Gayrimenkulde sertifika da aynı mantık çalışacak. diyelim ki 1000 adet pay aldınız. 1000×42,5 tl = 42500 TL

Zaman içerisinde projeye talep arttıkça ve proje bitimi yaklaştıkça pay değeri de otomatik olarak artacaktır. 42,5 tl olan pay değeri 60 tl olduğunda sizin 42500TL niz de 60000 tl olmaktadır.

Bir başka güzellik ise paraya sıkıştığınız her an paylarınızdan bir veya bir kaçını satabilir, mali durumunuz düzeldiğinde tekrar pay alabilirsiniz.

Konu ile ilgili sorularınızı yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

5/5 - (2 votes)

Sende Yorum Bırak

Yorum Yapmak İçin Tıkla