Gayrimenkul Sertifikası, Borsa ve SSS

Emlak piyasası adına henüz çok yabancı olduğumuz ve reklamlarda, gazetelerde sıkça karşımıza çıkan gayrimenkul sertifikası hakkında merak edilenler, sık sorulan sorular ve sistemin işleyişi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

“Gayrimenkulde Sertifika” denirken sertifika ne anlama geliyor? Sertifikanız aslında yapılacak olan konut projesinde satın aldığınız hisseyi gösterecektir. yani ne kadar çok pay alırsanız, o kadar çok kazanç sağlayabilirsiniz.

Bir konut projesi düşünün ve bu proje sertifikalara yani küçük küçük paylara ayrılıyor. Pek çok ev sahibi olmak isteyen, konut piyasasına yatırım yapmak isteyen vatandaş, tam bir daire alabilecek kadar bütçesi olmadığından bu yatırımı yapamıyor. Ancak sertifika sisteminde bu engel ortadan kalkıyor ve teklife açılan konut projelerine (devlet destekli) bütçeniz kadar yatırım yapabileceksiniz.

Gayrimenkul sertifikası ile bir şirkete ortak olunmayacak, tamamlanması yatırımcıya TOKİ tarafından garanti edilen bir gayrimenkul projesine yatırım ortağı olunacaktır. Arsası belli, ruhsatı alınmış, inşaatı başlamış ve bitirileceği TOKİ tarafından garanti edilmiş bir gayrimenkul yatırımıdır. TOKİ ve Makro’nun mali yapısı, yatırım stratejileri, planları veya yönetim yapısı yatırımın geleceği açısından herhangi bir önem arz etmemektedir.
PMVR3 gayrimenkul sertifikası, borsanın şeffaf olması, global yatırımcılara ulaşma imkanı tanıması, proje ile ilgili gelişmelerin yatırımcıyla doğru ve zamanında paylaşılması adına Borsa İstanbul’da 36 ay boyunca işlem görecektir.

Örneğin 30 bin tl kadar olan birikmiş param karşılığında bir toplu konut projesinden hisse satın alabilirim. Konut projesi teslim zamanında %100 kâr ettiyse sizin de yatırdığınız 30 bin tl niz %100 kazanç sağlayacaktır.

İşin özünde bir konut projesine sermaye ortağı oluyorsunuz. Halk arasından bir eve topraktan girmek deyimi neyse gayrimenkul sertifikası almak da aynı görevi yapıyor. Büyük bir konut projesine topraktan katılım sağlıyorsunuz.

Gayrimenkulde sertifikanın ilk projesi TOKİ ortaklığındaki Park Mavera 3 Projesidir.

Sertifikanın değerini, işleyişini nasıl göreceğim ?  Sertifikanız borsa da bir hisse olarak anlık şekilde işlem görecektir. Park Mavera 3 Gayrimenkul sertifikası (PMVR3) 02.04.2020 tarihine kadar Borsa İstanbul’da işlem görecek alınıp satılabilecektir.

Evet bu işlem borsada bir hisse alıp satmak ile aynı şey, aynı işlemdir. Aldığınız hisse size kâr getirebileceği gibi zarar da ettirebilir. Bu durumda projeyi iyi araştırmak ve olası durumları hesaba katmak gerekir. Ancak bilindiği üzere gayrimenkul yatırımları pek zarar ettirmiyor.

Örneğin Park Mavera 3 Projesi : Arsa fiyatları ve inşaat maliyetleri düşer, konut talebinde gerileme olursa ve piyasada gayrimenkul fiyatları kayda değer ölçüde geri gelirse gayrimenkul sertifikasının zarar etme ihtimali de ortaya çıkabilir.

Ancak PMVR3 gayrimenkul sertifikası halka arzda, proje maliyetlerinde ciddi bir yekün oluşturan finansman giderleri, satış-pazarlama giderleri gibi giderlerden ari olduğu için iskontolu bir fiyattan çıkmaktadır. Proje ve bölge özelinde çok büyük ve önemli yatırımların inşaatları devam etmektedir.  Bu yatırımların hali hazırda bölgeye olan talebi ve ilgiyi kısa sürede fazlasıyla artıracağı beklenmektedir.

Sertifika tek seferde mi alınmalı? Sertifika sürekli aynı fiyattan mı alınacak?  Sertifikanızı istediğiniz zamanlarda alabilirsiniz. Ancak ilk aldığınızdaki değer ile bir sonraki sertifika alım tarihinizdeki değer aynı olmayabilir. Çünkü zaman içerisinde sertifikaların değer kazanması, değer kaybetmesi durumu ortaya çıkacaktır.

Muhtemel olarak konut projesinin bitimine doğru sertifika fiyatları ciddi bir artış gösterecektir. Tabi ki en düşükten alabilmek sizin için avantaj sağlayacaktır.  Böyle bir durumda bütün sertifika yatırımlarınızı toplayıp, sertifika miktarına böldüğünüzde sizin için geçerli olan ortalama maliyetinizi hesaplamak olacaktır.

Sertifikaları istediğimiz zaman satabilir miyiz? Park Mavera 3 gayrimenkul sertifikasını (PMVR3) 02.04.2020 tarihine kadar Borsa İstanbul’da istediğiniz zaman alıp satabilirsiniz.

Gayrimenkul sertifikası almak için alt limit nedir? Gayrimenkul sertifikası alımı için alt limit bir pay bedeli olan 42,50 TL’dir. Dilediğiniz kadar pay alarak projeye ortak olabilirsiniz. İster 1 pay (42,50 TL), ister 100 pay (4.250 TL), ister 65.000 pay (2.762.500 TL) veya dilediğiniz kadar pay alabilirsiniz. Kısacası ne kadar bütçeniz varsa o kadar alım yapabilirsiniz.

Gayrimenkul sertifikası nasıl ev alabiliriz? Gayrimenkul sertifikasıyla pay biriktirerek ev sahibi de olabilirsiniz. Projenin sertifikaya konu olan bölümlerin her birine sahip olmak için halka arzda belirlenen bir pay adedi vardır. Dilerseniz 06.02.2020’ye kadar beğendiğiniz dairenin pay adedini toplayarak istemiş olduğunuz daireye sahip olabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız

Gayrimenkul sertifikası ile projenin ne kadarına ortak olabilirim? 1 sertifika ile projenin gayrimenkul sertifikasına konu kısmının 3.370.410’da birine sahip olabilirsiniz.

Gayrimenkul sertifikasında KDV ne kadar? Gayrimenkul sertifikaları KDV’den muaftır. Sertifikaları biriktirerek ev almayı tercih etmeniz durumunda Park Mavera 3 projesinden konut alımınız için sadece yüzde 1 KDV ödersiniz.

 

5/5 - (2 votes)

Sende Yorum Bırak

Yorum Yapmak İçin Tıkla