Evin Ekspertiz Değeri Nasıl Yüksek Çıkartılır? Neler Yapılmalıdır

Günümüz şartlarında ev almak artık peşin paradan ziyade konut kredisi olmazsa olmaz bir halde geldi. Konut kredisi ile ev almanında beraberinde getirdiği en büyük sıkıntılardan biri konut kredisi kullanacağınız bankanın Evin ekspertiz değerinin %75 ine kredi vermesi yani alacağınız ev 100.000 tl ise banka size 75.000 TL kredi verecek ve geri kalan 25.000 tl  ve bunun yanı sıra yaklaşık 10.000 tl tutacak olan ekspertiz masrafı, emlakçı komisyonu, tapu harcı, tapu masrafı vb. sizde peşinat olarak bulunması gerekiyor.

Kiralama rakamlarının yüksekliğini görerek, “Kira ödeyeceğime ev alayım” dediğiniz anda aşağıdaki olaylarlar karşı karşıya kalıyorsunuz.

Satın almak istediğiniz 12-15 yıllık bir binada site içi daire fiyatı 160.000 TL. Eksper konutu incelediğinde size verdiği raporda genellikle 25-35.000 tl aşağısını veriyor. Evin değerini 135.000 olarak gösteriyor.  Banka konut kredisinde %75 ine kredi kullandırabildiği için  size 101.250,00 TL kredi çıkartıyor.  Konutun satım değeri, eksper değeri derken bir anda tapu masrafları dahil 65.000 TL civarında peşinata ihtiyaç duymaya başlıyorsunuz.  Ancak eksper eve 200.000 tl gibi bir değer biçmeli ki Evi %100 kredi kullarak satın alabilirsiniz.

Bu durum özellikle büyükşehirlerde ve hatta revaçta olan bir bölgedeyse ev alımını ciddi manada zorlaştırmaktadır.  Örnek olarak İstanbul-Kurtköy’den bahsettim.  Gelişim olarak revaçta olan bir bölge ve buradan konut kredisiyle ev almak istiyorsanız ve elinizde peşinatınız yoksa yukarıda örnek verdiğim problemler sizi bekliyor demektir.

Ekspertiz değerini yüksek çıkartmanın yolları muhakkak var elbet ama artık sıkı denetimler sonrası Eksperler eve istedikleri gibi değer biçememektedirler.  Ancak bankalarla, eksperlerle içli dışlı olan bir emlakçı sizin için bu rakamın %100 kredi olarak çıkmasını zorlayabilir.

Yine de neler yapabilirsiniz ?

  • – Site bekçisinin eline üç beş sıkıştırıp kendilerine daire fiyatlarını soran olursa yüksek söylemesini isteyebilirsiniz.
  • – Site giriş bölgesine satılık ev ilanı asıp fiyatı yüksek belirtebilirsiniz.
  • -İlan sitelerine aynı sitede bulunan başka evleri yüksek fiyatlarla koyabilirsiniz.
  • Etkin bir dil ile bölgenin artılarını iyi  bir şekilde anlatabilirsiniz.

Ne kadar faydalı olur bilinmez ancak şansınızı denemekte yarar var.

Yorum var

Yorum Yapmak İçin Tıkla

  • Merhabalar, açıkçası 2017 baharında benim de ev alma düşüncem var ama expertizin ne denli bir fiyat biçeceğini merak ediyorum. Nitekim peşinatım yok gibi bir şey. Acaba experlerin inisiyatif alma durumları olabilir mi?

    • Experlerle arayı iyi tutan emlakçılarla görüşmeniz sağlıklı olabilir. Yani görüşeceğiniz emlakçı ile bunu pazarlık meselesi haline getirin

  • merhabalar.. ev almaya karar verdim .herşeyi hallettim ancak expertiz 145.000 tl aldığım binayı 125.000 gösterdi. bundan sonra ne yapmalıyım .. teşekkürler