Dövizdeki Artış (Dolar, Euro) Konut Fiyatlarına Nasıl Yansıyacak? Ne Yapmalı

Döviz kurundaki (Euro, Dolar) ani ve hızlı artış sonrası konut piyasasında bizleri neler bekliyor? Bu ortamda konut yatırımı yapılır mı? kimler konut yatırımı yapmalıdır?

Şüphesiz döviz kurundaki ve özellikle Amerikan dolarındaki artış konut fiyatlarına bir artı olarak yansıyacak ve konut fiyatlarında bir artışa sebep olacaktır.

İnşaat sektöründe kullanılan pek çok malzeme yerli üretim olması nedeniyle dolar kurundaki artışın etkisinin konut (gayrimenkul) inşaatına etkisi hemen hissedilmeyecek ve bir müddet gecikmeli bir şekilde yavaş yavaş konut fiyatları üzerinde etkisini gösterecektir.

Henüz dövizdeki artış miktarları ve ülke yönetimindeki belirsizliklerin giderilememesi, konut fiyatlarına ciddi anlamda yansımadığı için elinde döviz tutanlar için konut yatırımı yapmaları için önemli bir fırsat meydana getiriyor.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım “Genel seçim sonrası hükümetin kurulamaması, Kurban Bayramı nedeniyle yaz tatilinin 2 hafta uzaması gibi etkenlerle piyasanın canlanma beklentisi kasım ayı sonuna ötelendi. Eğer süreç normal şartlarında devam etseydi, yani hazirandan sonra hükümet kurulsaydı yüzde 20’le ulaşan zamların fiyatlara yansıması şaşırtıcı olmazdı. Ancak beklentilerin kasım ayından sonraya sarkması ve bu süreçteki daralma zam dalgasının etkisini yitirmesine neden olacağı gibi büyüklüğünü de yüzde 10 seviyelerine düşürmesine neden olacaktır. Bunun da yatırımcı ve ihtiyaç sahiplerine alım için önemli bir fırsat yarattığını düşünüyoruz.”

“Fiyatlar zamlanmadan karar alıp yatırım yapılması gereken bir dönemdeyiz”

Sende Yorum Bırak

Yorum Yapmak İçin Tıkla