Kuşadası Belediyesi Rayiç Bedel Sorgulama 2023

Aydın Kuşadası Belediyesi Rayiç bedel sorgulama, rayiç değer hesaplama, emsal artış belirleme, arsa metrekare birim değeri sorgulama hizmetleri e-belediye sistemi üzerinden veya www.turkiye.gov.tr E-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla öğrenilebilmektedir.

Kuşadası İlçesinde Rayiç Bedel Nedir? Ne İşe Yarar?

Kuşadası ilçesinde bulunan arsa, tarla, bina, konut, daire gibi bütün gayrimenkullerinizin mahalle, sokak bilgilerini girerek rayiç değerlerini görüntüleyebilirsiniz.

Rayiç bedel, Aydın Kuşadası ilçesindeki arsanın, tarlanın veya konutun güncel alt piyasa değerini ifade eder. Kuşadası Belediyesi tarafından belirlenir ve güncel piyasa şartlarına göre değeri aylık veya yıllık olarak güncellenmektedir. Alım-Satım işlemlerinde rayiç değer üstünde işlem yapılabilirken rayiç bedel altında alım-satım işlemi yapılamaz. Kuşadası ilçesindeki konutun güncel sigorta değeri, emlak vergisi, en düşük tapu harcı ve masrafları, kira ücreti belirleme de rayiç bedel üzerinden hesaplanır.

Kuşadası Rayiç Bedel Nasıl Hesaplanır?

Rayiç bedel hesaplama robotuna gerek kalmadan Kuşadası ilçesinde bulunan bir arsanın ya da evin rayiç değerini hesaplarken bulunduğu çevredeki 3 adet arsa veya konutun metrekareleri ve fiyatları toplanır. Topladığınız 3 konut fiyatını toplam metrekareye bölerek gayrimenkulünüzün olduğu bölgedeki 1 metrekareye düşen (metrekare değeri) rayiç değeri hesaplamış olursunuz. Sonrasında kendi evinizin veya arsanızın metrekaresi ile çarparak güncel rayiç değerini hesaplamış olursunuz.

DİKKAT! Hesapladığınız rayiç bedel ile Kuşadası Belediyesinin gösterdiği rayiç değer aynı olmayabilir. Çünkü konutun veya arsanın konumu, arz-talep dengesi, bina yaşı, semti, mahallesi, ulaşım olanakları, merkezi durumu, yaşam alanları (alışveriş merkezleri, spor tesisleri ve hastane, okul) gibi pek çok etken hesaba dahil edilir.

Aydın Kuşadası Belediyesi Rayiç Bedel Sorgulama

Kuşadası ilçesinde bulunan arsa, konut ve iş yeri için Kuşadası Belediyesi Rayiç Bedel sorgulaması 2 şekilde yapılabilmektedir. İster E-Devlet Rayiç Bedel sistemi üzerinden isterseniz Aydın Kuşadası Belediyesinin online işlemler menüsü ile rayiç değer bilgilerine ulaşabilirsiniz.

1- Kuşadası Belediyesi E-Belediye Hizmetleri Ekranı

Resmi rayiç bedel ve emlak vergisi, bina maliyet oranları Kuşadası Belediyesi tarafından güncel olarak belirlenir. Kuşadası Belediyesinin Online İşlemler sayfasından konut, arsa, iş yeri gibi mülklerinizin hem rayiç değer görüntüleme hem de emlak vergisi beyanname işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kuşadası Belediyesi Rayiç bedel sorgulaması yapmak için tıklayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Fındıklı Belediyesi Rayiç Bedel Sorgulama 2023

2- E-Devlet (www.turkiye.gov.tr) Kuşadası Belediyesi Hizmetleri Ekranı

Kuşadası Belediyesinin E-Devlet entegrasyonu ile www.turkiye.gov.tr üzerinden şifre gerekmeden Kuşadası Arsa Metrekare Birim Değeri Sorgulama işlemini ya da Kuşadası Emlak Vergisi Bildirim Sureti / Kuşadası Belediyesi Rayiç Bedel Sorgulama ( T.C. No ve Şifre ile giriş gerekir) işlemlerini online olarak gerçekleştirebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/kusadasi-belediyesi linkine tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz.

Kuşadası Belediyesi Rayiç Bedel Sorgulama

E-devlet üzerinden Kuşadası Belediyesi seçimi yaptıktan sonra konutunuzun yıllara göre rayiç bedelinin değişimini ve güncel rayiç değerini görüntüleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken mahalle, cadde, sokak ve öğrenmek istediğin rayiç bedelin yılını seçmek.

Kuşadası Belediyesinden aldığınız güncel rayiç bilgisi, rayiç bedel belgesi anlamına gelmektedir. E-Devlet üzerinden barkotlu belge oluşturabilirsiniz. Emlak Beyan Değerini Gösterir Belge Kuşadası Belediyesinden veya varsa internet üzerinden E-Devlet sistemi ile alınır.  

NOT : Kuşadası Belediyesinin E-Devlet veya E-Belediye hizmeti çalışmıyor veya bulunmuyorsa Kuşadası Belediyesine şahsen giderek veya telefon ederek de rayiç bedeli öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlem için tapu sahibi adı, soyadı, ada no ve parsel numarasını bilmeniz gerekir.

Rayiç Bedel Ve Konut Kirası Hesaplama

Kiraların normal şartlarda kira sözleşmesinde bulunduğu üzere ÜFE değerlerine uygun şekilde artış göstermesi gerekiyor. Sözleşmenizde 5 yıl dolmadan ÜFE değerinin üzerinde bir artış söz konusu olduğunda ise konu kira tespit davasına konu edilebilir. Ayrıca ev sahipleri 5 yıllık süre sonunda kira bedelini rayiç değer oranında arttırmak için kira tespit davası açabilir.

Kuşadası Kira Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Rayiç bedelle kira hesaplama işlemi şu şekilde yapılır : Bir evin, dairenin kirası belirlenirken o evin maksimum 20 yıllık (240 ay) kira toplamı güncel rayiç bedele karşılık gelmesi gerektiği belirtilse de bu süre 17 yıl gibi de hesaplanabilmektedir. Anlaşmazlık durumunda kesin hükmü ancak kira tespit davası yoluyla hakim tarafından verilebilir. Kira tespit davasında bilirkişinin güncel rayiç bedel ve ekonomik koşullar göz önüne alınarak sonuçlanır. Hem ev sahibinin hem de kiracının menfaati göz önünde bulundurulur.

Aydın Kuşadası Rayiç Değerleri

Kuşadası Belediyesi Rayiç Bedel güncel sorgulama ve öğrenme işlemlerini yukarıdaki şekilde sorgulayabilir aklınıza takılan veya anlaşılmayan konularda mutlaka bir emlak uzmanına danışmanız gerekir. Emlak ekspertiz hizmetleri ile Kuşadası Belediyesi Rayiç Bedel belirleme, evin veya arsanın gerçek, güncel değerini belirleme konuşlarında destek alabilirsiniz.

Aydın iline ait başka bir ilçenin emlak rayiç bedelini, imar durumunu veya emlak vergisini sorgulamak isterseniz Aydın Online İşlemler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rate this post

Sende Yorum Bırak

Yorum Yapmak İçin Tıkla