Apartmanda, Site İçerisinde Kedi,Köpek Beslemek Hakkında Herşey

Apartman dairesinde kedi, köpek gibi evcil hayvan beslemek yasak mıdır?

Öncelikle apartman dairesinde bir evcil hayvan besleyebilmek için O apartmanın veya sitenin yönetim planında  “bağımsız bölüm, eklenti ve ortak yerlerinde hayvan beslenmesi yasaktır” ibaresi olmaması gerekir. Eğer yönetim planında kedi, köpek gibi ecvil hayvan beslenmesi, bakılması yasaklanmış ise bu kurala uymak zorunda kalırsınız.  Ancak Site Yönetim Planında bu konuda herhangi bir yasaklama veya ibare bulunmadığı taktirde Kat mülkiyeti kanununda yer alan “kat maliklerine rahatsızlık verecek hareket” kapsamına girmeyecek şekilde evcil hayvan besleyebilirsiniz.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince sahipli köpek ve kedilerin belediyelere kayıt edilmesi gerekmektedir. Bu, bir anlamda o hayvanın size ait olduğuna dair resmi sicil kaydıdır. Belediyede kaydı olmayan hayvanlar sokakta bulunduklarında, sahipsiz hayvanlar olarak işlem görürler. Herhangi bir anlaşmazlık (çalınma, bulunma veya üçüncü şahısların evcil hayvanınız üzerinde hak iddia etmeleri vs) halinde de belediye kayıtları, sizin o hayvanın yasal sahibi olduğunuzu ispatlayan en güçlü belgedir.

Kedi veya Köpek gibi evcil hayvanlar hali hazırda apartmanda, sitede yaşıyorken site yönetim planına yasak eklenmesi durumunda bu yasak geçerli olmayacaktır. Kat Mülkiyeti Kanununa göre düzenlenen, yönetim planında hayvan beslenmesi yasaklanmışsa, kat malikleri kurulunun izin verdiğine dair belge ibraz etmeyenin etrafına rahatsızlık vermemiş olsa bile, bağımsız bölümde kedi, köpek beslenmesi mümkün değildir. Apartman Yönetim Planını, hem Tapu Sicil Dairelerinde, hem de Belediyelerde; gayrimenkullerin işlem dosyalarında bulmak mümkündür. Ayrıca 5199 numaralı Hayvanları Koruma Kanunu’nun beşinci fıkrasında bakıma muhtaç olan hayvanların evden atılamayacağına dair bir uyarı bulunmaktadır.

Apartmanda veya sitede köpek besleme konusunda en çok yapılan şikayetler şunlardır :

  • Köpeğin ev içerisinde yürürken tırnakları vesilesi ile zeminde çıkardığı sesten alt kattaki vatandaşın rahatsız olma durumu.
  • Köpeğin evde yaşaması ile birlikte belirli dönemlerde fazla tüy dökmesi ve ev halkının belirli zaman dilimlerinde balkondan, camdan halı, kilim, paspas silkmesi nedeniyle köpeğin tüylerinin başka kat maliklerinin balkonlarına girmesi, açık camlardan içeriye girmesi durumu.
  • Köpeğin zaman zaman yüksek sesle havlaması neticesinde oluşan rahatsızlık durumu
  • Köpeği site içerisinde çiş için çıkartılması ve yapılan pisliğin evcil hayvan sahibi tarafından alınmayarak site bahçesinde olduğu yerde bırakması neticesinde site sakinlerinin veya o mecralarda oyunlar oynayan çocukların hijyen durumunun riske atılması durumu

Apartman dairesinde Kedi, Köpek beslediğim için beni nasıl şikayet ederler? ? Nereye Şikayet edilir? Sonucu ne olur? 

Kedi veya Köpekle ilgili bir şikayet öncelikle ilgili belediyeye yapılır. Yapılan şikayet neticesinde ilgili belediye zabıta ekipleri hijyen kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle evcil hayvan sahibini uyarmakla, kedinin veya köpeğin aşı karnesini, eğitim belgelerini istemekle yükümlüdür. Ancak bilinmesi gerekir ki evcil hayvanınıza el koymak gibi bir durum yoktur. Zabıta ekipleri sadece hijyen problemi yaşandığını tespit ederse para cezası uygulayabilir.
Polis veya zabıta ekipleri köpeğimizi gelip evden alma hakkı yoktur. Türk hukukunda hayvan “mal” olarak kabul edilmektedir ve kişilerin mal varlığı, mülkiyet hakları, Anayasal bir hak olarak korunur. Kimsenin sahip olduğu hayvan; ihtarname, site veya apartman olağan toplantısında alınan karar, belediye zabıtasının kararı ya da imza toplanarak tahliye edilemez! Tahliye edilecek hayvan için, muhakkak mahkemeden karar almaları gerekmektedir. Hele ki zabıtanın, sizin evinize sadece ve ancak hijyen koşullarını denetim için gelebilme yetkisi vardır. Aksi takdirde, “konut dokunulmazlığı suçu” işlemiş kabul edilebilir. Onun görevi, hijyen koşullarına aykırı bir durum varsa idari para cezası kesmektir, fakat tahliyeye karar veremez.

Köpek havlama ve ses çıkarma şikayetlerinde ise mutlaka ilgili birimin (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) gelip şikayetçi olanın dairesinde bir ses ölçümü yapması gerekmektedir. Aksi taktirde ses ölçümü yapılmadan hiç bir suretle havlama ile ilgili bir ceza uygulanamaz. Buna verilmiş bir mahkeme kararı da vardır : Bir köpeğin sadece doğası gereği havlaması, tahliye nedeni sayılamaz denilerek, hayvan sahibi lehine, dava reddedilmiştir

Elinizde mutlaka köpeğinizin temel itaat eğitimi aldığına dair bir belge bulundurmalısınız. Bu belge ile köpeğinizin eğitimli ve kendi başına (başına buyruk) hareket etmeyeceğini belgelemiş olursunuz.

İstismai durum olarak Köpek, sahibi tarafından tehlikeli ve saldırgan olarak yetiştirilmiş ve bilinçsizce de etrafta serbest bırakılıyorsa; hem Türk Ceza Kanunu madde 177 uyarınca Savcılığa şikayet etmek mümkün hem de Kat Mülkiyeti Kanununda yer alan kat maliklerinin yükümlülüklerine aykırı davranmaları nedenine dayanarak dava açılması mümkündür.

Apartman dairesinde Köpek beslerken nelere dikkat edilmelidir?

Köpek eğitmeni uzmanlar, öncelikle köpeğin halka açık yerlerdeki davranışlarının kontrol altına alınmasını öneriyor. Köpek gezdirmenin de bazı kuralları olduğunu vurgulayan uzmanlar, o kuralları şu şeklide sıralıyor:

“Hiç bir köpek ne kadar iyi eğitilmiş olursa olsun güvenli olmayan yerlerde tasması açılarak dolaştırılmamalıdır. Toplum içinde köpek fobisi olanların bulunabileceğini veya köpek sevmeyenlerin olacağını bilmek zorundasınız. Köpekleri gezdirirken mutlaka tasma kayışı kullanılmalı. Halka açık alanlarda asla tasma kayışını çıkarmayın ve ağzına koruyucu maske takınız. Özellikle çevrede bisikletliler, koşucular, piknik yapanlar varsa bunu mutlaka uygulayın. Dostça bile olsa köpeğinizin insanların üzerine atlamasına izin vermeyin. Sıçramak yerine oturarak selamlamayı öğretmeniz gerekir. Köpeğinizin başkalarının bahçelerine, ağaçlara, bitkilere çiş yapmasına, zarar vermesine izin vermeyin. Dışkısını yanınızda taşıyacağınız poşetle toplayıp çöpe atın.”

 

Sende Yorum Bırak

Yorum Yapmak İçin Tıkla